Menu

Žijeme ve spotřební době, která udává trend neustálých inovací a výrobci vyvíjejí nemalý tlak na spotřebitele, aby si stále kupovali nejnovější zboží. To ovšem znamená vynakládat i nemalé výdaje za technologii, kterou často ani nepotřebujeme. Dokonalým protikladem je možnost zakoupení repasovaného zboží. Repasované počítače jsou čím dál tím populárnější a stále více lidí zajímá, jestli se vyplatí takový počítač pořídit.

Co je to repase

Pokud si pod repasovaným počítačem představíte oprýskaný počítač z druhé ruky, není tomu tak. Většina prodejců sestaví počítač z dostupných komponentů nebo zmodernizuje či opraví počítač starý. Často se za repasované počítače považují i modely, které byly jen vystavené v obchodě či jednorázově použité na předváděcí akci.

Výhody a nevýhody

Výhodou u repasovaných počítačů je v první řadě cena. Obzvláště při zařizování firmy lze ušetřit velké náklady. Cena repasovaného zboží tvoří i pětinu původní ceny. Ať už jde o stolní počítače, či notebooky, obvykle jde o morálně zastaralejší stroje, takže jsou vhodné zejména pro ty, kteří neprahnou po výkonu, ale hledají spíše uživatelský počítač vhodný pro práci či nenáročnou zábavu. Pokud je pro vás výkon důležitý, někteří prodejci nabízí možnost úprav v podobě přidání harddisku s větší kapacitou, lepší grafické karty, jiného OS aj. Nevýhodou repasovaného zboží je životnost, často může sloužit stejně dlouho jako nové zboží, ale je vhodné počítat s tím, že bude jeho životnost kratší. Jednotlivé komponenty mohou být zastaralé či poškozené pravidelným používáním.

Na co si dát pozor

U repasovaných počítačů je vhodné vybírat podle prodejce a dbát na záruku. Dokonce i u repasovaného zboží můžete dostat 1-2 roky záruku, se kterou máte jistotu, že ho můžete v případě problémů vyměnit či získat peníze zpět. Často dochází také ke kosmetickému poškození, počítač může být poškrábaný, lehce promáčknutý, polepený či popsaný. Jeho stav je vhodné zjistit ještě před nákupem. Nakonec je vhodné zjistit, jestli počítač obsahuje všechny potřebné části, např. jestli nechybí napájecí kabel, případně důležité komponenty. Z nákupu repasovaného zboží mít strach nemusíte, pokud se obrátíte na specializovaný obchod, jedná se o lepší volbu, než kupovat počítač z bazaru či od anonymního prodejce na internetu. Obchody dbají na dobré jméno a pokud nastanou problémy, snaží se je většinou rychle vyřešit.