Menu

Notebook, nebo tablet 2v1?

To je otázka, kterou si klade stále více studentů a lidí, kteří pracují mimo kancelář a k výkonu své činnosti často používají mobilní pracovní nástroj, doposud většinou klasický notebook. Škála lidí, kteří by měli zvážit obměnu notebooku za tablet s klávesnicí, je pestrá a široká. Od již zmíněných studentů, přes grafiky, střední manažery či vedoucí pracovníky, obchodní zástupce, nebo kohokoliv, kdo vykonává větší množství kancelářské práce, ale zároveň netráví mnoho času u svého pracovního stolu.

Proč 2v1, když mám notebook, který na všechnu mou práci dostačuje?

Čtyři hlavní klady 2v1 při srovnání s notebookem:

Mobilita – Mnohem pohodlnější je s sebou v průběhu dne nosit lehký tablet s klávesnicí, než robustní patnáctipalcový notebook, na jaký jsme zvyklí a jehož výkon pomalu stačí k tomu, abychom simulovali pohyb blízkých vesmírných těles. Ten většina z nás nepotřebuje a v batohu, či tašce, se při celodenním nošení vyšší hmotnost projeví.

Konvertibilita – Schválně zde není použit termín oddělitelnost, protože na trhu se tato zařízení vyskytují jak ve formě tabletu s oddělitelnou klávesnicí, tak s napevno přidělanou klávesnicí, kterou je možno překlopit úplně na záda tabletu. Obojí skýtá výhody i nevýhody, popsané dále. Samotná konvertibilita, tedy možnost přeměny notebooku na tablet, je nesporně výhodou. Když nepotřebujete klávesnici, jednoduše jí eliminujete a pokračujete v práci, či zábavě s tabletem.

Konektivita – Zdaleka není pravidlem, abyste u obyčejného tabletu narazili kupříkladu na klasický USB port, ale setkáte se s jeho méně rozměrnou náhradou – micro USB. Totéž můžeme konstatovat třeba i u HDMI. U tabletů 2v1 jsou však tyto porty v “plné velikosti” k nalezení téměř vždy. Jsou skutečně koncipovány tak, aby mohly sloužit jako plnohodnotný notebook.

Dotyková obrazovka – Nic kompletně nenahradí počítačovou myš, ale její připojování, přenášení, shánění podložky a prostoru pro pohyb jsou často nemalé starosti. Řešením je touchpad, ale ten, zvlášť u menších zařízení, má nedostatečné rozměry a stává se z něj nepohodlný a nepraktický nástroj. Dokonalým řešením je dotyková obrazovka. Byť tomu někteří nevěří, je to podobné jako třeba s automatickou převodovkou u automobilu – po počátečních prohlášeních ve stylu “zbytečnost, nepotřebuji, nechci” se už nikdy nechcete vrátit k původnímu řešení. V tomto případě se nechcete vracet k notebooku bez dotykové obrazovky.

Co mě může od koupě a používání téhle “novinky” odradit?

Opotřebitelnost – Nikdo se selským rozumem si nemůže dělat naděje, že kontakty mezi oddělitelnou klávesnicí a dotykovou obrazovkou budou oplývat dlouhou životností. Je zde potřeba opatrnější zacházení.

Cena – Nejedná se o žádné přestřelené částky, to v žádném případě. Ale za stejnou cenu, kupříkladu 12 tisíc korun, pořídíte výkonově o řád lepší tablet, či notebook, než 2v1. Jediným rozumným vysvětlením pro tento fakt je, že tablet PC, 2v1, nebo jakkoli tomu sami říkáte, je novinka a trend, takže výrobci si dovolí cenu navýšit.

Modelový příklad, kdy tablet s klávesnicí oceníte

(použitá místa, pojmy a situace je možné si převést na nespočet dalších případů):

Jste dojíždějící student v Praze. Ve škole v rámci možností a potřeby využijete notebook. Mezi výukou máte okno a chcete namísto datlování na klávesnici sledovat multimediální obsah. Ať jde o záznam z nějaké přednášky, nebo včerejší díl Hry o trůny, či The Walking Dead, o kterém už vaše okolí aktivně diskutuje, bude se vám mnohem víc hodit tablet, než notebook s – v tuto chvíli překážející – klávesnicí. Odpoledne při návštěvě kavárny/studovny oceníte opět spíš plnohodnotný notebook. Při tvorbě prezentací, či seminárních prací je užitečnost softwarové klávesnice srovnatelná s užitečností slepého střeva. Při večerní cestě z metropole opět raději přehodíte a budete na tabletu bez fyzické klávesnice konzumovat obsah, ať už shlédnete trendy na YouTube, odreagujete u některé z her, nebo využijete tablet jako substitut elektronické čtečky a přečtete si další kapitolu knihy, kterou máte rozečtenou.

Oddělitelný, nebo překlopitelný?

Na jednoduchou otázku následuje po krátké logické úvaze a dosavadních zkušenostech jednoduchá odpověď. Výhodou oddělitelného tabletu a klávesnice je úplné oproštění se od klávesnice, jejíž rozměr a přídavná hmotnost jsou v některých situacích nežádoucí. Ale ihned vyvstává problém – co teď s neužitečným kusem plastu a elektroniky, který držíme v ruce. Tento problém padá u řešení s překlopitelnou klávesnicí, ale dotýkat se při práci s tabletem kláves, které teď přiléhají k zádům tabletu, také není moc příjemné.

Závěrem. Zařízení 2v1 je skvělé řešení pro lidi, kteří si lámou hlavu s otázkou, zda si koupit tablet, nebo notebook. Má velký potenciál vytlačit z trhu klasické notebooky, určené pro běžnou uživatelskou činnost. Výkonným herním notebookům, či MacBookům se nemohou rovnat výkonem, ale zaslouží si nemalou pozornost.