Menu

Jak vybrat stolní počítač

S rozmachem elektronických obchodů nastala situace, kdy máme na výběr z obrovského sortimentu zboží. V této situaci jsme dříve nebyli. Samozřejmě, obchody poskytují nejrůznější formy rádců, jak ale vybrat například obyčejný stolní počítač tak, abychom zbytečně nezaplatili více, než je potřeba? V tomto článku si vysvětlíme, na co se zaměřit při výběru obyčejného stolního počítače určeného především pro kancelářskou práci, multimédia a internet.

Repasovaný vs. nový

Dříve, než sáhneme po novém počítači, můžeme zvážit nákup repasovaného přístroje. O co se jedná? Repasovaný počítač může sloužit stejně dobře jako nový. Zpravidla jde o použitý kus z velkých firem, kde se výpočetní technika pravidelně vyměňuje. Počítače jsou profesionálně vyčištěny, opraveny a po důkladné kontrole a diagnostice, případě po osazení některými novými součástkami jdou do prodeje jako repasované.

Na první pohled repasovaný počítač poznáte pouze možnými oděrkami na skříni počítače, někdy ale ani to nemusí býti pravidlem. Nespornou výhodou repasovaného stroje je samozřejmě cena, nevýhodou poté kratší záruční doba, která v tomto případě činí pouhý jeden rok.

To nejdůležitější je uvnitř

Ať už se rozhodnete pro počítač nový či repasovaný, to nejdůležitější se nachází uvnitř počítačové skříně. Jak se v komponentech neztratit a zaměřit se na to důležité, co by v PC nemělo chybět?

Procesor je hlavní součást počítače. Typů je samozřejmě opět mnoho, s kancelářskou prací si hravě poradí jakýkoliv procesor značky Intel i3, i5 či i7. Tyto procesory mají různé generace. Ty poznáme podle čtyřciferného čísla u označení procesoru. Zajímá nás především první číslo, které značí generaci. Např. procesor Intel i5 – 4505 bude procesor 4. generace. V nabídkách prodejců uvidíte spíše procesory 7. a 8. generace, nicméně pro vaše účely bude stačit i třetí či čtvrtá generace těchto procesorů.

Operační paměť je ideální volit minimálně o velikosti 4 GB, lépe však 8 GB. Více není pro naše účely potřeba.

Pevný disk je velmi důležitá součást, která může velmi ovlivnit výkon vašeho budoucího počítače. Údaje v GB udává velikost úložného místa. Počítejte s tím, že vždy nějaké místo zaberou programy a samotný operační systém. Ale pozor, nejdůležitější není samotný počet GB (kapacita disku), nýbrž typ disku. Důrazně doporučuji takzvaný SSD disk. Je mnohem rychlejší a bezpečnější. Zřejmá nevýhoda tkví v tom, že jsou SSD disky stále mnohem dražší než klasické HDD disky. Avšak v tomto případě příplatek opravdu stojí za to. Možnou variantou je také koupě kombinovaného SSHD disku či rovnou počítače s dvěma disky – menším SSD, na kterém je operační systém Windows a větším HDD na ukládání filmů, dokumentů apod.

Grafická karta se stará o hladké zobrazení především náročných 3D her. V našem případě tedy bohatě postačí karta integrovaná.

Ostatní důležité prvky výbavy počítače shrneme pouze krátce. Výhodou je alespoň jeden port USB typu 3 – pokud budete mít USB 3 flash disk nebo třeba externí disk, data se vám budou kopírovat mnohem rychleji. Na disketovou mechaniku zapomeňte, v dnešní době je opravdu k ničemu, DVD mechanika se ještě může hodit, avšak vzhledem k nízkým cenám alternativních médií a vysoké přenosové rychlosti internetu už je spousta lidí také nepoužívá.

Přestože jsou v dnešní době počítače již velmi dostupné, nesnažte se za každou cenu ušetřit. Volte kvalitu a hlavně vybírejte podle toho, k čemu vám váš nový počítač bude sloužit. Dražší neznamená nutně lepší. Může se jednat o model, který má pouze určitou součástku, která je zbytečně drahá a stejně ji pro svou práci vůbec nevyužijete.