Menu

Porovnání neporovnatelného aneb jak je důležité míti Ajfouna.

Tak jako je odvěká rivalita mezi Intelem a AMD, NVIDIÍ a ATI či z jiného odvětví Mercedesem a BWM, tak i zde je skupina s jablíčkem proti zbytků světa.

Vybral jsem proto zcela záměrně jeden z nejdražších telefonů na trhu Iphone X, o kterém jistě každý už slyšel, a jeden telefon střední třídy od samozvaného čínského jablíčka Xiaomi model A1.

Proč tyto?
Protože dle technických specifikací si jsou nejblíže, ale cenový rozdíl je více než obrovský.

Pojďme si říci pár faktů a na konci článku si odpovíme na otázku „proč ?“

Odolnost:
Oba kousky mají tvrzený displej, což předestírá, že si nechají líbit i tvrdší zacházení. Problém nastane, když vám spadne do vody, tady má navrch jablíčko. 1:0 .

Operační systém:
A jsme u toho. iOS vs. Android. Osobně mohu říci, že oba šlapou moc hezky, nezadrhávají se ani nepadají.  Taky snad jen zmínit, že pokud jste hračička a rád zkoušíte nové věci, jakou jsou například specifické aplikace, tak Android vám zde poskytne více možnosti. Je to přece jen otevřenější systém a nechá vás ledasco naistalovat. To ale není ani plus, ale ani mínus. 2:1 .

Rozlišení:
Jednoznačně IPhone, který disponuje rozlišením 2436 x 1125 oproti Xiaomi, které má „jen“ full HD  1920×1080. Popravdě na tak malém displeji vás to ale nijak neučaruje. IPhone používá modernější technologii P-OLED, která ho posouvá o pozici výš. 3:1 .

Operační paměť:
Tady musíme připsat bod Xiaomi, které nešetřilo. Pravda je, že iOS má aplikace trochu optimalizovanější, ale přesto 3GB vs. 4GB. Jak jsem zmínil, možná i díky tomuto kroku není na svižnosti systému žádný rozdíl. 3:2 .

Uložiště:
Oba mají 64GB prostoru pro systém a vaše data, což poskytuje dostatek prostoru nejen pro běžnou práci. Pokud se vám přesto podaří takový prostor zaplnit, u IPhonu máte smůlu. Xiaomi vám tady nabídne možnost přidat až 128GB SDXC kartu. Je to ale na úkor další SIM karty. Ano, Xiaomi je duální. 3:3.

Procesor:
Tady bych nechal remízu. Porovnávat 2GHz 8 jader a 2.5GHz 6 jader je spíše otázkou dané aplikace než nějakého benchmarku. 4:4 .

Baterie:
Xiaomi je trochu silnější. Díky 3080mAh, méně kvalitnímu, ale zato úspornějšímu displeji, vydrží malinko déle. Co to je malinko? Ať se snažíte jak se snažíte, IPhone máte večer na 20-30%.  Což je stejně na nabití. Číňanek však dokáže překvapit i 60-70% při zhruba stejném používání. Nezbývá než 4:5 .

Fotoaparát:
Dle parametrů stejné. Porovnávám jen zadní kameru, ale po otestování převládá IPhone a to o dost. Xiaomi přiznává chybu v poslední verzi Androidu a bude se řešit. Chyba je softwarová a problém je v pomalém ostření. Tedy pokud chcete dosáhnout pěkné fotky, musíte mít hodně světla nebo použít režim portrét, který simuluje hloubku ostrosti. To pak Xiaomi má také velmi pěkný výsledek. Ale IPhone to rozseká ještě optickou stabilizací.  Až to Xiaomi fixne, může se to dorovnat a asi se tak i stane, ale nyní je to tak. 5:5 .

Konektory:
Oba mají ten „svůj“ pro běžné připojení nabíječky, PC … ale sluchátka si k jablíčku už nepřipojíte. Takže jedině bezdrát a co si budeme povídat, velmi náchylný na ztrátu sluchátek J Ale ten konektor tam být mohl, přece jen je velmi universální a stále hojně používaný. 5:6 .

Váha:
Není to o moc, ale je to jeden s parametrů, který poznáte, když si telefon šoupnete třeba do kapsy u košile. O 9 gramů vede A1. 5:7 .

Cena:
5:8, bez komentáře 🙂

Proč jsem napsal tento článek?
Jistě se často setkáváte s lidmi hlásící „Jedině IPhone je telefon“, „IPhone je nejlepší“ a tak dále. Pokud se však zeptáte, co má lepší než ostatní telefony, odpověď nedostanete. Alespoň ne přesvědčivou odpověď.

Nelze přehlédnou fakta o parádním dílenském zpracování, u nejvyšších řad o použití nejmodernějších technologií či o svižnosti samotného systému. Ovšem stojí toto skutečně za rozdílných bezmála 25tis, korun?

Dostáváme se tedy k tomu, že se jedná čistě o filozofickou otázku, na kterou vám nikdo nedá jasnou odpověď. A i celkem kvalitní přístroj, jakým bezesporu IPhone je, se dostává do role spíše módního doplňku, jehož prostřednictví se snažíme dokazovat úroveň svého postavení, protože v technickém vybavení určitě není zakopaný pes.

Ale jak se říká, když miluješ …